Hyperscanning Experiment na Národním ústavu duševního zdraví

@Věda
Masterclass
Jak komunikují naše mozky během hraní her, zkoušení ve škole, nebo třeba v rozhovoru s přáteli? Vědět, jak naše mozky komunikují, není jen zajímavé, ale klíčové pro pochopení toho, jak fungujeme ve společnosti. Zároveň to může pomoct při léčbě sociálních dovedností, které bývají oslabeny různými duševními onemocněními. A jak tohle všechno zkoumáme? Pomocí nejmodernějších technologií – MRI, EEG a chytrých experimentů, které analyzují komunikaci mezi mozky.

Na co se můžeš těšit?

  • EEG vyšetření metodou hyperscanningu: naučíš se, jak probíhají experimenty s EEG a zjistíš, jaké to je být vyšetřován touto technologií. Ano, doslova budeš mít možnost si to zkusit na vlastní kůži.

  • Komunikace ve výzkumném týmu: podíváš se do zákulisí výzkumu. Jak řešíme vědecké i praktické problémy? Budeš součástí naší pravidelné schůzky výzkumné skupiny ATiN (Aplikované Technologie v Neurovědě).

  • Návrh a technické řešení experimentů: zjistíš, co všechno stojí za přípravou experimentu na zkoumání mozku – od návrhu až po realizaci. Uvidíš, s jakými překážkami se výzkumníci potýkají a jak je řeší.

  • Analýza dat z mozku: seznámíš se s tím, jak se zpracovávají a analyzují EEG data a co nám mohou prozradit o mozkové aktivitě.

  • Jak funguje vědecký tým: zažiješ, jaké to je být součástí výzkumného týmu a poznáš, jaké výzkumné i běžné provozní problémy, kterým je potřeba při vědecké činnosti čelit. Získáš přehled o tom, jaké informace dokážeme odhalit díky neurozobrazovacím metodám, a uvidíš, jak se tyto poznatky překládají do praxe.


Přidej se k nám na Národním ústavu duševního zdraví a zjisti, jak funguje Hyperscanning! Workshopem tě provede Vlastimil Koudelka. Vlastimil v roce 2014 absolvoval doktorský studijní program na VUT v Brně, kde působil ve skupině výpočetního elektromagnetismu. Zde se soustředil na využití umělých neuronových sítí. V současnosti je lídrem skupiny Aplikované Technologie v Neurovědě (ATiN) v Národním ústavu duševního zdraví. Jeho činnost je zaměřena na analýzu EEG signálů, návrh experimentů, techniky lokalizace zdrojů, synchronizace a fúze multimodálních dat a vývoj laboratorních přístrojů. Více se o Vlastimilovi dočteš na jeho LinkedInu a také zde.
Národní ústav duševního zdraví, Topolová 748 250 67 Klecany

Inspirátor